Nationella framgångar seniorer, Kalevaspelen - Kansallinen menestys seniorit, Kalevan kisat

1) Lewis Korir 5000m 14.14.70 (14)
1) Lewis Korir 10 000m 29.42.98 (14)
1) Oskari Frösen höjd 222 (09)
1) Oskari Frösen höjd 227 (08)
1) Oskari Frösen höjd 227 (07)
1) Oskari Frösen höjd 227 (05)
1) Oskari Frösen höjd 224 (04)
1) Oskari Frösen höjd 223 (02)
1) Oskari Frösen höjd 221 (99)
1) Oskari Frösen höjd 222 (96)
2) Anders Lindahl 10 000m 30.06.09 (14)
2) Willy Rotich 5000m 14.23.07 (14)
2) Leena Puotiniemi 10 000m 34.37.48 (11)
2) Oskari Frösen höjd 223 (06)
2) Andreas Osowski 100m 10.52 (03)
2) Oskari Frösen höjd 224 (00)
2) Oskari Frösen höjd 222 (98)
2) Oskari Frösen höjd 222 (97)
3) Anders Lindahl 5000m 14.48.75 (15)
3) Katarina Skräddar 10 000m 35.21.35 (12)
3) Leena Puotiniemi 10 000m 35.02.64 (10)
4) Anders Lindahl 800m 1.53.75 (försöksheatet 1.53.11) (13)
4) Anders Lindahl 1500m 3.53.64 (12)
4) Oskari Frösen höjd 214 (94)
5) Willy Rotich 10 000m 30.24.89 (14)
5) Anders Lindahl 1500m 3.56.88 (14)
5) Katarina Skräddar 10 000m 35.47.46 (11)
5) Anders Lindahl 800m 1.52.71 (08)
5) Anders Lindahl 800m 1.53.81 (09)
5) Johan Åkerlund diskus 54.78 (06)
5) Johan Åkerlund diskus 58.23 (99)
5) Jan-Erik Kronman höjd 205 (79)
6) Anders Lindahl 1500m 4.03.27 (13)
6) Anders Lindahl 800m 1.52.69 (10)
6) Johan Åkerlund diskus 56.58 (08)
6) Andreas Osowski 200m 21.61 (03)
6) Andreas Osowski 100m 10.92/förs 10.71 (01)
6) Oskari Frösen höjd 214 (95)
6) Nordin Naghmouch 800m 1.54.25 (09)
7) Katarina Skräddar 5000m 17.12.80 (12)
7) Johan Åkerlund diskus 53.50 (05)
7) Andreas Osowski 100m 10.79/förs 10.70 (02)
7) Pia Ekman 400m häck 62.91 (97)
7) Kaj Ådjers 1500m 3.55.81 (95)
7) Harri Liukku 3000m hinder 9.10.50 (95)
7) Harri Liukku 3000m hinder 9.10.69 (94)
7) Kaj Ådjers 1500m 3.47.73 (93)
8) Johan Åkerlund diskus 53.58 (04)
8) Kaj Ådjers 1500m 3.52.93 (92)
8) Dorothy Gull 800m 2.18.3 (75)

 

Stafett-FM;

Seniorer
2) 4x800m (Niklas Norrbo,Nordin Naghmouch,Anders Lindahl,Frank Lindqvist) 7.44.99 (10)
2) 4x800m (Kristoffer Fant,Frank Lindqvist, Nordin Naghmouch, Anders Lindahl) 7.54.34 (09)
2) 4x800m (Frank Lindqvist,Kristoffer Fant,Sebastian Härtull,Anders Lindahl) 7.53.85 (08)
3) 4x1500m (Ville Suominen, Lewis Korir, Willy Rotich, Anders Lindahl) 16.03.42 (14)
3) 4x800m (Niklas Norrbo,Kai Immonen,Frank Lindqvist,Anders Lindahl) 7.45.88 (11)
3) 4x1500m (Jorma Kauranen,Harri Liukku,Kaj Ådjers,Jukka Koskiaho) 15.40,46 (94)
5) 4x1500m (Kristoffer Fant,Nordin Naghmouch,Frank Lindqvist,Anders Lindahl) 16.35.03 (09)
6) 4x400m (Frank Lindqvist,Richard Mitts,Nordin Naghmouch,Anders Lindahl) 3.23.33 (10)
6) 4x800m (Andreas Lindahl,Frank Lindqvist,Sebastian Härtull,Anders Lindahl) 8.00.44 (07)
7) 4x800m (Heidi Lindholm,Katarina Skräddar,Malin Andtfolk,Natalia Gurchenkova) 9.56.45 (12)
7) 4x800m (Heidi Lindholm,Katarina Skräddar,Julia Lövdahl,Sandra Hallvar) 10.20.75 (11)
8) 4x400m (Lindahl, Lindqvist, Härtull, Lindahl) 3.29,39 (07)
8) 4x1500m (Koskiaho, Liukku, Kauranen, Ådjers) 15.45,69 (95)
5) 4x800m (Mikael Appel,Kaj Ådjers,Tapio Rajamäki,Jorma Kauranen) diskades (96) löpte 7.54,65 i försöken, Länkenrekord
9) 4x800m (Appel,Koskiaho,Rajamäki,Ådjers) 7.50,46 Länkenrekord (97)


Ungdomar
1) 3x800m H19 (Andreas Lindahl,Frank Linqvist,Anders Lindahl) 5.52.93 (06)
2) 4x400m H19 (Andreas Lindahl,Frank Lindqvist,Sebastian Lövdahl,Anders Lindahl) 3.28.60 (06)
7) 4x100m D19 (Noora Eränen,Elin Wahlberg,Heidi Lindholm,Julia Lövdahl) 51.56 (10)
7) 4x400m D19 (Heidi Lindholm,Julia Lövdahl,Adelina Ragnäs,Elin Wahlberg) 4.07.77 (10)
8) 4x100m P15 (Patrik Lundell,Markus Lassander,Tony Lehto,Johny Lehtonen) 48,64 (98)
9) 4x100m P15 (Sebastian Klemets,Markus Lassander,Tony Lehto,Mikael Ingvesback) 49,59 (97)

Terräng-FM;

1) Lewis Korir Herrar 4km (14)
1) Lewis Korir Herrar 12km (14)
1) H22 lagtävling 6 km (Lindahl,Fant,Lindqvist) (08)
2) Anders Lindahl Herrar 4km (15)
2) D22 lagtävling 4 km (Ruostekoski,Rahkola,Hellström) (13)
2) Herrar lagtävling 4 km (Ådjers,Liukku,Kauranen) (95)
3) Katarina Skräddar Damer 6 km (11)
3) Herrar lagtävling 12 km (Korir, Rotich, Kronberg) (14)
3) Damer lagtävling 6 km (Skräddar, Byskata, Gurchenkova) (12)
3) H22 lagtävling 6 km (Lindahl,Fant,Lindqvist) (09)
4) Katarina Skräddar Damer 6 km (12)
4) Anders Lindahl H22 6 km (09)
5) Anders Lindahl Herrar 4km (14)
5) Willy Rotich Herrar 12km (14)
5) Damer lagtävling 6 km (Skräddar,Innilä,Gurchenkova) (13)
5) Damer lagtävling 6 km (Skräddar,Byskata, Lillhonga) (11)
6) Anders Lindahl Herrar 4 km (12)
7) Kaj Ådjers Herrar 4 km (94)
7) Kaj Ådjers Herrar 5 km (89)
8) Anders Lindahl Herrar 4 km (11)


FM-Maraton

1) Leena Puotiniemi 2.38.05 (11)

Landsvägs-FM (1/2 maraton)

2) Leena Puotiniemi 1.18.30 (11)
3) Leena Puotiniemi 1.21.34 (10)